Eminevim sms iptal

Eminevim sms iptal işlemi en kolay ve en etkili şekilde aşağıdaki şekilde yapılmaktadır. Bir zamanlar ben de bilgi almak için Eminevim’e başvurmuştum. Bilgiyi aldım ama telefon numaramı öğrendikten sonra sürekli aramaya başladılar.

Aramadığı zamanlarda da sms atıyorlardı. Mesaj kutumun böyle gereksiz mesajlarla dolmasını istemiyordum. Bir süre önce öğrendiğim garantili Eminevim sms iptal etme yöntemini aşağıda açıklıyorum.

İstenmeyen sms’ler sadece benim değil, telefon kullanan herkesin derdi. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) her gün kendilerine ulaşan istenmeyen sms şikayetlerine bir nebze çare oldun diye  istenmeyen sms’leri kimin attığını öğrenebilmemiz için toplu mesajlara B’li kod koymayı mecbur tuttu. (2016 yılında)

Her sms firmasının ayrı kodu var ve mesaj sonunda bu kod (BXXX) sayesinde Eminevim smslerini hangi firmanın attığını öğrenebiliyoruz. Belediyeden gelen smsleri iptal etme yazımda bu kodların listesi yer almaktadır.

Ancak sms atan firmanın adını öğrenmek bazen çözüm olmuyor. Bu nedenle devletimiz istenmeyen mesajları daha kolay engelleyebilmemiz için İYS’yi devreye soktu. İYS yani İleti Yönetim Sistemi bize sms atan firmaları sunmaktadır.

İYS’e giriş yapmak ve istediğimiz firmaya izin verip, istediğimizi reddetmek çok kolaydır. Bunun için bize gereken sadece telefon numaramızdır. (Giriş yaparken doğrulama için gerekmektedir.)

Eminevim sms iptal

https://iys.org.tr/ adresine giriniz. Sağ üst köşede Vatandaş Girişi butonuna basınız.

B018 sms iptal

İYS (İleti Yönetim Sistemi) ne giriş yapmak için size iki seçenek sunulmaktadır. E devlet ile giriş yapabilirsiniz ve telefon numaranızı girerek yapabilirsiniz. Telefon numarasını yazarak giriş yapmak bana biraz daha pratik geldi. Aşağıdaki resimde ok ile gösterilen kısma telefon bilgilerinizi yazınız ve Doğrulama kodu gönder e basınız.

B018 sms iptal

Telefonunuza gelen doğrulama kodunu girip Doğrula ya basınız.

B018 sms iptal

Bilgilendirme yazısı gelecektir. Okudum, anladım a tik atıp Kabul ediyorum a basınız.

B018 sms iptal

Sonraki sayfada size mesaj atan firmaların listesi çıkacaktır.

Eminevim sms iptal

Listeden engelleyeceğiniz Eminevim firmasını bulunuz ve mesaj atmasını RET olarak seçiniz. İki tane onay/ret vardır. Biri mesaj , diğeri sesli aramadır. İsterseniz her ikisini de RET olarak işaretleyebilirsiniz veya sadece bir tanesini (mesaj veya sesli arama) işaretleyebilirsiniz.

Eğer listede Eminevim firması çıkmıyorsa bu tür spam mesajları engellemek için Numarasız mesajları engelleme yazımızı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>