Numarasız mesajları engelleme

Android telefonlarda numarasız mesajları engelleme işlemi eskiden Anroid 8 de ulunan ifade engelleme özelliği sayesinde kolaylıkla yapılabiliyordu.

Yazılım güncellemesi ile Android 9 a geçilince ifade engelleme özelliği ortadan kalktı. Yeni model Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo telefon satın alan arkadaşlar maalesef ifade engelleme özelliğini bulamayacaklar.

Bu makalede hem ifade engelleme özelliği olan telefonlarda hem de Samsung A50, A70 gibi ifade engelleme özelliği olmayan telefonlarda numarasız mesajların nasıl engelleneceği anlatılacaktır.

Ayrıca internet sörfünü işkenceye çeviren reklamların nasıl engelleneceği de anlatılacaktır.

Numarasız mesajları engelleme

Bilindiği üzere gizli numaraların araması kolay bir şekilde engellenebilmektedir. Numarası görünür olan kişilerin hem araması hem de mesaj atması da kolaylıkla engellenebilmektedir.

İnsanları sıkıntıya sokan husus ise altında numara yazmayan mesajlardır. Bunları eskiden ifade engelleme özelliği sayesinde engelleyebiliyorduk. Ama o özellik kalkınca telefonun kendi yazılımı üzerinden numarasız mesajları engellemek neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Bazı telefonlarda rehberde kayıtlı olmayan kişileri engelleme seçeneği bulunmakla birlikte bu çeşit bir engelleme lüzumlu mesajları ve aramaları da engelleyeceğinden pek pratik değildir.

Numarasız mesajları engellemenin en pratik ve kolay yolu bir numara engelleme uygulaması yüklemektir. Bazı telefonlar kendi numara engelleme uygulamasıyla birlikte gelmektedir.

Çoğunda ise bu tür bir uygulama satın alırken telefonda yüklü değildir.
Piyasada ücretli numara engelleme uygulamaları olsa da numarasız mesajları engelleme gibi basit bir işlem için ücretsiz uygulamalar da iş görmektedir.

Bu konuda yaygın ve etkili olanlarından birisi Calls Blacklist‘tir. Android telefonlarda bir çok numara ve mesaj engelleme olanağı sunmaktadır.

Calls Blacklist ile numarasız mesajlar nasıl engellenir ?

Google Playstore’den Calls Blacklist uygulamasını yükleyiniz ve kurunuz. Uygulamayı açınca PROGRAM bölümüne girip sağ üst köşede yer alan üç nokta sembolüne dokununuz.

Numarasız mesajları engelleme

Açılan seçenekler arasından Ayarlar a basınız.

Numarasız mesajları engelleme
Ayarlar sayfasında Engelleme ye dokununuz.

Numarasız mesajları engelleme
Engelleme sayfasının aşağı bölümlerinde yer alan Sayısal olmayan numaralar seçeneğine tik atınız. Böylece numarasız mesajlar engellenecektir.

Numarasız mesajları engelleme

Aslında bu işlemi yapınca mesajların sizin telefona ulaşmasını engellemiş olmuyorsunuz. Numarasız mesajlar sizin telefonunuza ulaşıyor fakat sizin gelen mesajlar klasörünüze düşmüyor, uygulamanın GÜNLÜK kısmında düşüyor. Numarasız mesaj gelince size mesaj bildirimi de gelmiyor.

Böylece istenmeyen reklam mesajları sizi rahatsız etmediği gibi daha sonra onları görmek isterseniz görebiliyorsunuz.

Engellenen mesajları görme

Bir çok kişi numarasız mesajları engellemek isterken daha sonra bazı mesajlara ihtiyaç duyacağını düşünmez. Halbuki numarasız mesaj engelleme işleminden sonra bazı sebeplerle engellediğiniz bazı mesajları görmek isteyebilirsiniz.

Şöyle ki;

Tapudan veya su idaresi gibi kurumlardan önemli bir mesaj gelebilir ve numarası olmadığı için engellenebilir. Mesaj engellemeyi Calls Blacklist üzerinden yaptıysanız bu mesajları görebilirsiniz.

Bunun için uygulamanın GÜNLÜK kısmına girmeniz yeterlidir.Engellenen mesajları sakla seçeneğini aktif etmişseniz burada engellenen aramalar ile birlikte engellenen mesajlar da yer alacaktır.

Numarasız mesajları engelleme

iPhone telefonlarda numarasız mesajları engelleme

iPhone kullanıcıları numarasız mesajları engelleme konusunda android telefon kullanıcılarına göre daha şanslıdır. iPhone’larda telefonun yazılımı bu imkanı vermektedir.

iPhone telefonda numarasız mesajları engellemek için telefonunuzun Ayarlar bölümüne, oradan da Mesajlar‘a giriniz. Bilinmeyenleri Filtrele şeklinde bir seçenek göreceksiniz. Onu aktif yapınız.

iPhone telefonlarda numarasız mesajları engelleme
Bunu yapınca numarasız mesajlar normal mesajlar klasörüne değil Bilinmeyen Gönderenler klasörüne düşecektir. Ayrıca numarasız mesajlar için size bir bildirim gelmeyecektir.

iPhone telefonlarda numarasız mesajları engelleme

Bilinmeyen Gönderenler klasörünü spam klasörü veya gereksiz mesajlar klasörü olarak tanımlayabiliriz. Engellenen arama ve mesajlar bu klasörde toplanmaktadır.

Android 8 de numarasız mesajları engelleme

Android 8’in en beğenilen özelliği ifade engelleme özelliği ile numarasız mesajların kolay bir şekilde engellenmesiydi. Andriod 9 pie sürümünde ise bu yok. Çoğu Samsung kullanıcısı bu duruma isyan etmektedir.

Eğer telefonunuzda Android 8 mevcut ise numarasız mesajları engelleme işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

Telefonunuzun Mesajlar klasörünü açın ve sağ üst köşede yer alan üç nokta sembolüne dokunun. Gelen seçeneklerden Ayarlar a dokunun.

numarasız mesajları engelleme
Sayfayı aşağı kaydırdığınızda Spam filtresi seçeneğini göreceksiniz. Ona dokunun.

numarasız mesajları engelleme
Spam filtresi size üç adet mesaj engelleme seçeneği sunmaktadır. Bilinmeyen mesajları engelle yi aktif ederseniz bilinmeyen gönderenden gelen mesajlar engellenir.

numarasız mesajları engelleme
Spam ifadeler kısmında ise sizi rahatsız eden mesajlarda geçen ifade yazılır. Örneğin, pierre cardin, b 217, ihlas, bahis gibi ifadeler yazarak içeriğinde bu kelime geçen mesajlar engellenir.

Spam filtresinin açık olmasına dikkat ediniz.

Web sitesi reklamlarını engelleme

İnternette gezinirken yüzünüze fışkıran reklamlardan rahatsız olmuşsunuzdur. Youtube ve büyük haber siteleri gibi sık ziyaret edilen ve reklamdan bir hayli para kazanan siteler dahi abartılı sayıda reklamlar koyarak bizlere reklam işkencesi yaşatmaktadırlar.

Tabi bunun bir de güvenlik boyutu bulunmaktadır. Reklam bağlantısı gibi görünen bir şeye yanlışlıkla basınca otomatik olarak bir şeyler indirten sakıncalı web siteleri vardır.

İnternet tarayıcınıza (Google Chrome) ücretsiz bir eklenti ekleyerek bu işkenceden kurtulabilirsiniz.

Bunun için Google a eklentiler yazınız. İlk sayfada Chrome Web Mağazası gelecektir. Oraya giriniz. Mağazada aramaya yap kısmına reklam engelleyici yazınız.

Web sitesi reklamlarını engelleme
Arama sonuçlarında ilk sırada Adguard reklam engelleyici gelmektedir. Aradığımız reklam engelleme uzantısı budur. Chrome’a ekle ye basınız.

Web sitesi reklamlarını engelleme
Başka hiçbir işleme gerek kalmadan reklamlar engellenmeye başlayacaktır. Eklentinin Ayarlar bölümü vardır. İsterseniz buraya girerek kendinize göre filtreleme seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

Veya isterseniz beyaz liste oluşturarak engelleme harici tutacağınız siteleri listeleyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Numaranın Kime Ait Olduğunu Öğrenme Programı İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>