B279 SMS iptal

B279 SMS iptal işlemininİleti Yönetim Sistemi (İYS) kullanılarak nasıl yapıldığı aşağıda anlatılmaktadır.

2016 yılından beri toplu SMS gönderen firmalar mesajların sonuna B li kod konulması mecburidir. Bu B li kodlara BTK numara taşınabilirliği yönlendirme kodları denilmektedir.

Bazı firmalar spam SMS konusunda insanları fazla rahatsız etmekte, engellemedikçe sürekli reklam mesajı göndermektedirler.

B279 SMS kodu BEE Telekomünikasyon Haberleşme ve İnternet Hiz. A.Ş‘nin kodudur. Bu firmaya internetten ulaşmak zor olduğu için engellemeyi İYS üzerinden yapmak gerekmektedir.

BTK sms engelleme işleminin resmi yolu e devlet veya https://iys.org.tr/ adresi üzerinden mesaj engelleme yapmaktır. Önce BTK listesinden size gönderilen mesajda yazan B li kodun hangi firma olduğunu buluyorsunuz, ardından İYS’ye girerek o firmayı engelliyorsunuz.

B279 sms iptal işlem adımları

https://iys.org.tr/ adresine giriniz. Sağ üst köşede Vatandaş Girişi butonuna basınız.

B018 sms iptal

İYS (İleti Yönetim Sistemi) ne giriş yapmak için size iki seçenek sunulmaktadır. E devlet ile giriş yapabilirsiniz ve telefon numaranızı girerek yapabilirsiniz. Telefon numarasını yazarak giriş yapmak bana biraz daha pratik geldi. Aşağıdaki resimde ok ile gösterilen kısma telefon bilgilerinizi yazınız ve Doğrulama kodu gönder e basınız.

B018 sms iptal

Telefonunuza gelen doğrulama kodunu girip Doğrula ya basınız.

B018 sms iptal

Bilgilendirme yazısı gelecektir. Okudum, anladım a tik atıp Kabul ediyorum a basınız.

B018 sms iptal

Sonraki sayfada size mesaj atan firmaların listesi çıkacaktır.

b279 mesaj engellemeBEE Telekomünikasyon Haberleşme ve İnternet Hiz. A.Ş a kadar geliniz ve mesaj atmasını RET olarak seçiniz. İki tane onay/ret vardır. Biri mesaj , diğeri sesli aramadır. İsterseniz her ikisini de RET olarak işaretleyebilirsiniz veya sadece bir tanesini (mesaj veya sesli arama) işaretleyebilirsiniz.

Eğer listede BEE Telekomünikasyon Haberleşme ve İnternet Hiz. A.Ş çıkmıyorsa bu tür spam mesajları engellemek için Numarasız mesajları engelleme yazımızı okuyunuz.

 

İYS nedir ?

İYS İleti Yönetim Sistemi nin kısaltmasıdır. Devletin bir sistemidir güvenebilirsiniz. Ancak gördüğüm kadarıyla iki eksiği bulunmaktadır.

Birincisi, giriş yaparken bazen kabul ediyorum butonuna basınca bazen bekletiyor veya girmiyor. Yani her zaman giriş yapamıyorsunuz. Sabrederseniz veya başka zaman denerseniz oluyor.

İkincisi, listede bazı firmalar var ama bize spam mesaj atan her firma yok. Eğer

Zamanla bu sorunların düzeleceğine inanıyorum.

Alternatif yöntemler

Android 8 işletim sisteminde ifade özelliği bulunmaktadır. B279 ifadesini engelleyerek BEE Telekomünikasyon Haberleşme ve İnternet Hiz. A.Ş mesajlarını engelleyebilirsiniz. Ancak Android 9 ve 10 ifade engelleme özelliğine sahip değildir.

Telefonunuzda ifade engelle yok ise bu tür spam mesajları engellemek için Numarasız mesajları engelleme yazımızı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>