Ak Parti mesaj engelleme

Ak Parti mesaj engelleme işlemini birkaç farklı yoldan yapabilirsiniz. Ak Parti ile alakalı mesajlar çok farklı kanallar aracılığı ile gelmektedir. Engelleme işlemine mesajın sonunda yazan B li kodu bularak başlıyoruz.

BTK birkaç yıl önce insanlara toplu olarak gönderilen reklam ve bilgi SMS’lerinde B li kod koymayı mecbur tutmuştur. Bu reklam mesajlarında telefon numarası yazmadığı için ne engelleyebiliyoruz ne de arayıp “lütfen mesaj göndermeyin” diyebiliyoruz.

Fakat B’li kod mesajın hangi sms sağlayıcısı tarafından gönderildiğini ele vermektedir. Telefon operatörleri bazen direk kendilerinden yani B001 (Türk Telekom), B002 (Turkcell), B003 (Vodafone) gibi kodlarla, bazen de anlaştığı firmalar üzerinden, örneğin B153, B279, B273 gibi kodlara sahip firmalar üzerinden mesaj göndermektedir.

Ak Parti mesaj engelleme

Ak Parti ile alakalı mesajları tümüyle engellemek istiyorsanız mesajın altında yazan ve B ile başlayan kodu bulunuz. B den sonra üç tane rakam olacaktır.

Daha sonra bu kodun hangi kuruluşa tekabül ettiğini öğrenmek için internetten arama yapınız. Belediyeden gelen mesajları iptal etme yazımızda kodların tamamı verilmiştir, oradan da bulabilirsiniz.

Ak parti mesajları farklı farklı kaynaklardan atılıyorsa diğer mesajlardaki B’li kodları da öğreniniz. Belediyeden gelen mesajları iptal etme yazımızda listelenen firmaların arasından mesajdaki B’li kodun hangi kuruluştan öğrendikten sonra arama motoruna o firmanın adını yazarak iletişim bilgilerini öğreniniz ve iletişim bilgilerinden firmaya ulaşarak sms listesinden çıkmak istediğinizi belirtiniz.

Bazen sms atan firmanın internet adresini bulmak mümkün olmamakta veya bulunsa dahi ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bu durumda aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz.

Ak Parti mesaj engelleme işleminin daha etkili bir yolu daha var. Artık İYS üzerinden size SMS gönderen firmaları görüp engelleme yapabiliyorsunuz.

İYS devletin bir sistemidir, güvenebilirsiniz.

Bunu da şu şekilde yapacaksınız:

https://iys.org.tr/ adresine giriniz. Sağ üst köşede Vatandaş Girişi butonuna basınız.

B018 sms iptal

İYS (İleti Yönetim Sistemi) ne giriş yapmak için size iki seçenek sunulmaktadır. E devlet ile giriş yapabilirsiniz ve telefon numaranızı girerek yapabilirsiniz. Telefon numarasını yazarak giriş yapmak bana biraz daha pratik geldi. Aşağıdaki resimde ok ile gösterilen kısma telefon bilgilerinizi yazınız ve Doğrulama kodu gönder e basınız.

B018 sms iptal

Telefonunuza gelen doğrulama kodunu girip Doğrula ya basınız.

B018 sms iptal

Bilgilendirme yazısı gelecektir. Okudum, anladım a tik atıp Kabul ediyorum a basınız.

B018 sms iptal

Sonraki sayfada size mesaj atan firmaların listesi çıkacaktır.

b279 mesaj engellemeListeden engelleyeceğiniz firmayı bulunuz ve mesaj atmasını RET olarak seçiniz. İki tane onay/ret vardır. Biri mesaj , diğeri sesli aramadır. İsterseniz her ikisini de RET olarak işaretleyebilirsiniz veya sadece bir tanesini (mesaj veya sesli arama) işaretleyebilirsiniz.

Eğer listede aradığınız firma çıkmıyorsa bu tür spam mesajları engellemek için Numarasız mesajları engelleme yazımızı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>