B002 sms iptal

B002 kodlu sms’ler Turkcell tarafından gönderilmektedir. B002 kodlu mesajların içeriği bazen Turkcell hizmetleri ile alakalı da olsa çoğunlukla Turkcell ile alakalı olmayan firmaların reklam mesajları olmaktadır.

Eğer telefonunuzda ifade engelleme özelliği var ise B002 yi engelleyip B002 sms’lerinden tümüyle kurtulabilirsiniz. Buna alternatif olarak telefonunuza numara engelleme uygulaması yükleyerek B002 kodu bulunan mesajları engelleyebilirsiniz.

Bu tür yöntemleri Numarasız Mesajları Engelleme başlıklı makalemde anlatmıştım. Bu yöntemlere ilave olarak bir de İYS (İleti Yönetim Sistemi) üzerinden B002 sms’lerini iptal edebilirsiniz.

Öncelikle İYS hakkında bilgi vereyim: Bizler her ne kadar istenmeyen mesajlardan rahatsız olsak da sms ile pazarlamacılık sms atan firmalara kar sağladığı gibi hem devlete vergi kazandırmakta hem de telefon operatörlerine para kazandırmaktadır.

Bu nedenle ne devletimiz istenmeyen sms’leri yasaklamakta ne de Turkcell gibi telefon operatörleri insanları rahatsız etmekten vazgeçmektedir. Ancak çığ gibi gelen şikayetler üzerinde devletimiz bu konuda adım atmaya karar vermiştir.

İYS sistemi devletin bir sistemi olup vatandaşların kendilerine mesaj atan şirketleri engelleyebilmelerine olanak sağlamaktadır. Ücretsizdir. İYS’ye girdikten sonra istediğiniz firmalara onay verip istediklerinizi engelleyebiliyorsunuz.

İYS’ye nasıl giriş yapıldığını ve sistemin nasıl kullanıldığı aşağıda resimli şekilde anlatılmaktadır. İYS’ye giriş yaptıktan sonra B002 kodlu sms’ler hangi firmalardan geliyorsa onları engelliyorsunuz, Turkcell’in kendi mesajlarından rahatsız iseniz onları da engelleyebilirsiniz.

B002 sms iptal nasıl yapılır ?

https://iys.org.tr/ adresine giriniz. Sağ üst köşede Vatandaş Girişi butonuna basınız.

B018 sms iptal

İYS (İleti Yönetim Sistemi) ne giriş yapmak için size iki seçenek sunulmaktadır. E devlet ile giriş yapabilirsiniz ve telefon numaranızı girerek yapabilirsiniz. Telefon numarasını yazarak giriş yapmak bana biraz daha pratik geldi. Aşağıdaki resimde ok ile gösterilen kısma telefon bilgilerinizi yazınız ve Doğrulama kodu gönder e basınız.

B018 sms iptal

Telefonunuza gelen doğrulama kodunu girip Doğrula ya basınız.

B018 sms iptal

Bilgilendirme yazısı gelecektir. Okudum, anladım a tik atıp Kabul ediyorum a basınız.

B018 sms iptal

Sonraki sayfada size mesaj atan firmaların listesi çıkacaktır. Listeden Turkcell ile alakalı olan firmaları bulunuz ve RET yapınız. B002 kodlu mesajlar Turkcell hizmetleri haricinde de olabilmektedir. Örneğin dersane mesajları, alışveriş sitesi mesajları da B002 kodu ile gelebilmektedir.

Telefonunuza gelen B002 kodlu mesajları bulunuz ve hangi firmalar ise onları İYS‘den engelleyiniz.

İYS’ye giriş yaptığınız zaman aşağıdaki gibi bir firma listesi gelecektir. Bu listede size sms gönderen firmalar alfabetik olarak sıralanmakta ve firmaların karşılarında iki adet ONAY/RET seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan birisi arama izni diğeri ise sms iznidir.

B002 sms iptal

Engelleyeceğiniz firmaya dokunduğunuz zaman aşağıdaki gibi bir pencere açılır. Mesaj iznini RET yapıp KAYDET e bastığınız zaman sms atması engellenecektir.

B002 sms iptal

B002 kodlu sms’leri tamamen engellemek yerine İYS üzerinden girip sadece sizi rahatsız edenleri engellemek daha pratik bir yoldur. Çünkü B002 kodu üzerinden bazen lüzumlu mesajlar da gelebilmektedir.

Turkcell bilgilendirme mesajı iptal etme işlemleri işte bu şekilde yapılmaktadır. Gerçi Turrkcell’in ücretli numara ve sms engelleme servisi de vardır. Fakat bu servis ile numarası belli olan mesajlar engellenebilmekte B002 kodlu mesajlar engellenememektedir.

İYS ile alakalı gözüme takılan iki sorun var. Birincisi bazen sisteme giriş yaparken donma sorunu yaşıyorsunuz, ikincisi de size mesaj atan bazı firmaları İYS’de bulamıyorsunuz. Eğer size istenmeyen sms atan firmayı İYS listesinde bulamazsanız Numarasız mesajları engelleme başlıklı makalemde anlatılan yöntemleri deneyebilirsiniz.

İstenmeyen mesajları İYS ile engelleyebilrisiniz. İYS’de kaydı çıkmayan ve sizi 850’li numaralardan arayıp rahatsız edenleri de 850 ile başlayan numaraları engelleme başlıklı makalemde anlatılan yöntemlerle engelleyebilirsiniz.

Turkcell mesaj engelleme ile alakalı bir sorunuz var ise yorum bölümünden sorabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>