Xiaomi numara engelleme

Xiaomi telefonlarda numara engelleme özelliği bulunmaktadır. 850’li numaraları veya yurt dışı aramaları toplu şekilde engelleyebileceğiniz gibi belirlediğiniz bir numarayı da tek başına engelleyebilirsiniz.

Xiaomi telefonlar için anlatacağımız numara engelleme özelliği Huawei telefonlarda da geçerlidir.

Xiaomi numara engelleme

Numara engelleme yapabilmek için ilk önce telefonun Ayarlar menüsüne giriyoruz. Ayarlar menüsü bilindiği üzere oldukça fazla seçeneğin olduğu bir menüdür. Yanında çark simgesi bulunan Uygulamalar seçeneğine basıyoruz.

Xiaomi numara engelleme

Uygulamalar menüsünde aşağıdaki resimdeki gibi 5 seçenek olacaktır. Xiaomi telefonların yeni model telefonlarında numara engelleme için kendi içinde uygulaması vardır. Dışarıdan uygulama yüklemeye gerek yoktur. Bu uygulamaya erişmek için Sistem uygulama ayarları seçeneğine basıyoruz.

Xiaomi numara engelleme

Açılan ekranda Güvenlik seçeneğine basıyoruz.

Xiaomi numara engelleme

Güvenlik kısmında ÖZELLİK AYARLARI başlığının altında Engelli Listesi olacaktır, ona basıyoruz.

Xiaomi numara engelleme

Engelli listesi ayarları sayfasında Engellenen numaralar seçeneği olduğunu göreceksiniz. Gerek numara engelleme, gerekse mesaj engelleme işlemi bu seçenek üzerinden yapılmaktadır. Zaten bir numara engellendiği zaman onun mesaj atması da otomatik olarak engellenmektedir.

Xiaomi numara engelleme

Açılan sayfada engellediğiniz numaraları liste halinde göreceksiniz. Bu listeye yeni bir numara eklemek için sayfanın altında bulunan artı (ekle) işaretine basıyoruz.

Xiaomi numara engelleme

Listeye ekle şeklinde bir pencere açılacaktır. Size;

  • Telefon numarası ekle
  • Ön ek ekle
  • Kişi ekle

Seçenekleri sunulacaktır.

Xiaomi numara engelleme

Belirli bir numarayı engellemek için Telefon numarası ekle ye basıp engelleyeceğimiz numarayı yazarak engelli listesine ekliyoruz.

Eğer 0850 li numaraları, yurt dışından gelen çağrıları veya 212’li , 312’li gibi numaraları toplu olarak engellemek istiyorsak Ön ek ekle seçeneğini kullanıyoruz.

Kişi ekle ise rehberimizdeki kişilerden birini engellemeyi sağlamaktadır.

Xiaomi numara engelleme kaldırma

Numara engelleme kaldırma işlemi için yukarıda tarif edilen yolu izleyerek Engelli listemize geliyoruz ve o numaraya (veya ön eke) basarak listeden çıkarıyoruz.

Engellenen numaranın aradığını görmek istiyorum diyorsanız ;

Bir numarayı engellemek istiyorsunuz ama aynı zamanda o numara sizi aradığında da görmek istiyorsunuz. Xiaomi telefonlarda bu mümkündür.

Xiaomi numara engelleme

Engelli listesi ayarları sayfasında EK AYARLAR başlığı altında Engelli listesi bildirimleri seçeneği vardır. Engellediğiniz kişiler aradığında bildirim alıp almamayı buradan ayarlayabilirsiniz.

Bazıları da engellenen numaranın aradığını görmek istemiyorum diyorlar, onlar da bu seçeneği kullanarak bildirimleri kapatabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>