Huawei P30 Lite numara engelleme

Huawei P30 Lite numara engelleme ve numara engelleme kaldırma işlemleri aşağıda resimli şekilde tarif edilmektedir.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Ana sayfada iken telefon simgesine basarak Telefon menüsüne giriyoruz. Bildiğiniz gibi burası rakamların olduğu arama yapılan yerdir. Sağ üst köşedeki üç nokta sembolüne basınca bazı seçenekler çıkar. Onlardan Engellenenler seçeneğine basıyoruz.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Engellenenler sayfasında Arama engelleme kuralları ve Mesaj engelleme kuralları şeklinde iki seçenek vardır. Eğer toplu olarak numara engelleme yapacaksak Arama engelleme kuralları seçeneğine basıyoruz.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Arama engelleme kuralları aşağıdaki gibidir. Eğer telefonu küçük bir çocuk kullanacaksa “Güvenilenler” listesi oluşturduktan sonra bu sayfadaki Gelen tüm aramaları engelle seçeneğini aktif edebiliriz. Bu sayede çocuğumuzu yabancı ve tehlikeli kişilerin aramalarından korumuş oluruz. Bilinmeyen numaraları engelle ve Gizli/kısıtlanmış numaraları engelle seçenekleri ile de rahatsız edici kişileri toptan engelleyebiliriz.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Eğer toplu engelleme değil de bildiğimiz bazı numaraları engellemek istiyorsak Engellenenler sayfasındayken sağ üst köşedeki çark işaretine basıyoruz.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Karşımıza Engelleme kuralları başlıklı bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada yer alan seçeneklerden Kara liste seçeneğine basıyoruz.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Kara liste sayfası engellen numaraların tutulduğu yerdir. Eğer daha önceden herhangi bir numara engellemediysek aşağıdaki resimdeki gibi boş gözükecektir. Bir numarayı engellemek için bu sayfanın altında yer alan Ekle butonuna basıyoruz.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Ekle butonuna basınca aşağıdaki resimdeki gibi ekleme seçenekleri çıkacaktır. Manuel olarak ekle dediğimizde numarayı ezberden girmemiz gerekir. Ön kodu engelle seçeneği 0850 veya 0212 gibi belli aramaları toplu şekilde engellemeye yaramaktadır. Engellenecek kişi rehberde kayıtlı ise Kişilerden ekle ye basabiliriz. Engellenecek kişi yakın zamanda bizi aramış ise veya biz onu aramış isek Arama kaydından ekle seçeneğini kullanabiliriz. Engellenecek numara bize mesaj atmış ise numarasını oradan bulmak için Mesajlardan ekle seçeneğini kullanabiliriz. Örnek olarak Manuel olarak ekle ye basıyoruz.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Manuel olarak ekle ye bastığımızda aşağıdaki resimdeki gibi bir kutucuk çıkar. Buraya engelleyeceğimiz numarayı yazıp TAMAM a basınca o numara Kara Liste sayfasında listelenir ve bizi araması engellenir.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Engellenen kişi bizi aradığında araması direk meşgule düşer ve arama sonlanır.

Huawei P30 Lite numara engelleme kaldırma

Eğer yaptığımız engelleme işlemini iptal etmek istersek yukarıda tarif edilen adımları takip ederek Kara Liste sayfasına ulaşıyoruz. Kara Liste sayfasında engellediğimiz tüm numaralar listelenecektir. Listeden engelini kaldıracağımız numaraya basıyoruz. Numaraya bastıktan sonra ekranın altında Sil seçeneği belirir ona basıyoruz.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Seçilen numaranın engelleme listesinden kaldırılacağına dair mesaj gelir. Buna da SİL diyoruz ve engelleme kalkıyor.

Huawei P30 Lite numara engelleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>