Engellenen numaranın aradığını görmek istiyorum iPhone

Kullanıcıların telefon üreticilerinden garip ama yerine göre mantıklı istekleri bulunmaktadır. Mesela iPhone kullanıcıları engellenen numaranın aradığını görmek istiyorum  şeklinde talepte bulunmaktadırlar.

Yüzeysel bir bakış açısıyla bunun saçma ve garip bir istek olduğu düşünülebilir. Çünkü kişiyle görüşmek isteseydiniz zaten engellemezdiniz. Birini hem engelleyip hem de arayıp aramadığını merak etmek bazılarına garip bir istekmiş gibi görünebilir.

Ama hiç de öyle değil ! Bir çok kişi birini engelledikten sonra acaba beni aramış mı, mesaj atmış mı diye merak ediyor hatta engellenen kişilerden gelen mesajları görmek, hatta okumak istiyorlar.

Bu durumun makul bir açıklaması bulunmaktadır. Bize zorla bir şeyle satmaya çalışanları engellediğimize onların bize ulaşsa ne diyeceğini merak etmeyiz ama geçici bir sorun nedeniyle veya bazı zaruretler nedeniyle bir arkadaşımızı engellediğimizde engelli olduğu dönemde bizi aramış mı, mesaj atmış mı, mesaj atmışsa ne atmış onu merak ederiz.

Bu konuda şöyle bir örnek vermek mümkündür:

Bazı durumlarda rahatsız edilmek istemeyiz. Örneğin birilerinden önemli bir telefon bekliyoruz veya ciddi bir ortamdayız. Bu esnada kankamızdan gelen cıvık bir mesaja veya sevgilimizin bizi öylesine aramasına tahammülümüz olmayacaktır.

Bu tür durumlarda bize yakın kişilere “şu an daha ciddi meselelerle meşgulum boş yere beni arama, beni bir süreliğine rahatsız etme” demek de zordur, kırılabilirler. Bir çok kişi rahatsız edilmemek için bazı numaraları geçici olarak engellemekte, ama engellediği dönemde aranıp aranmadığını merak etmektedir.

Engellenen numaranın aradığını görmek istiyorum ama nasıl ?

Bunun için iki yöntem bulunmaktadır:

Bilinmeyenleri Sessize Al seçeneği ile engelleme yapma

Bu yöntem aslında tam bir engelleme seçeneği değildir. Kişi sizi arar ama sessize düştüğü için siz rahatsız olmazsınız. Ama arama kaydına düştüğü için sizi arayıp aramadığını bilirsiniz.

Bilinmeyenleri Sessize Al seçeneğini aktif ettiğinizde rehberinize kaydetmediğiniz kişiler sizi aradığında sessize alınır. Rehberinizde kayıtlı bir kişiyi bu yöntemle engelleyemezsiniz. Geçici olarak rehberinizden silerseniz engelleyebilirsiniz.

Klasik numara engelleme yöntemi yerine bu yöntemi tercih etmemizin sebebi sessize alınan kişinin arama kaydının telefona düşmesidir. Klasik şekilde engellediğimizde ise arama kaydına düşmediği gibi attığı mesaj da gelmez.

Bu nedenle iPhone telefonda klasik şekilde numara engelleme yaptığınız kişi sizi ararsa bunu öğrenme şansınız olmaz.

Bu yüzden yakın çevrenizdekileri zaman engelliyorsanız onları klasik şekilde engellemeyin rehberinizden silin ve Bilinmeyenleri Sessize Al ı aktif ederek engelleyiniz. Nasılsa numaralarını ezbere biliyorsunuzdur.

Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz:

Telefonunuzun önce Ayarlar bölümüne,

iPhone kayıtlı olmayan numaralar meşgule düşüyor
Oradan da Telefon bölümüne girin,

iPhone kayıtlı olmayan numaralar meşgule düşüyor
Telefon bölümünde sayfayı aşağı kaydırdığınızda Bilinmeyenleri sessize Al seçeneğini göreceksiniz. Onu aktif ediniz.

bilinmeyenleri sessize al

Bunu yapınca bilinmeyen numaralardan gelen aramalar sessize alınır, sesli mesaja gönderilir ve Son Aramalar‘da görüntülenir. Kişiler listenizdekilerden, yaptığınız son aramalardan ve Siri Önerileri‘nden gelen aramaların sesi duyulur.

Numara engelleme uygulaması ile engelleme yapma

İlk yöntem kafanıza yatmadı ise iPhone’nuza İOS işletiminde çalışan bir numara engelleme uygulaması yüklemeyi tercih edebilirsiniz. iPhone telefonlarda engellenen kişilerden gelen aramaları görme veya engel aktif iken attığı mesajları okuma gibi bir seçenek olmadığı için engellenen numaranın aradığını görmek istiyorum diyorsanız ve ilk önerdiğim seçenek size uygun gelmediyse mecburen engellemeyi numara engelleme uygulaması üzerinden yapmak zorundasınız.

Bu konuda ücretli ve ücretsiz bir çok numara engelleme uygulaması bulunmaktadır. Numara engelleme uygulamaları engelli kişilerin arama kayıtlarını ve mesajlarını tuttukları için uygulamaya girip engellediğiniz kişilerin arama ve mesaj kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

Aşağıda dünyada yaygın kullanılan birkaç numara engelleme uygulaması bulunmaktadır. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

İPhone için en iyi numara engelleme uygulamaları

Robo Shield: Robo Shield, bütünsel bir spam engelleme ve telefon güvenliği yaklaşımı oluşturmak için bir dizi telefon güvenlik özelliğini birleştirir.

Truecaller: iPhone’lar için en iyi ücretsiz numara engelleme uygulamalarından biridir. Çok sayıda kullanışlı özelliği mevcuttur.

Nomorobo Robocall: Bu uygulama tam engelleme için iyidir . İstenmeyen aramaları doğrudan sesli postaya göndermenizi sağlar.

YouMail Sesli Posta ve Spam Engelleyici:  Çeşitli sesli posta merkezli engelleme seçenekleri ve iş odaklı fiyatlandırma katmanları sunar.

RoboKiller: Spam arayanları zamanlarını boşa harcamaları için bir robot cevaplama makinesine gönderir (ve tuhaflıklarını kaydeder).

Malwarebytes Mobile Security: Spam engellemenin yanı sıra web korumasına ihtiyaç duyanlar için harika seçeneklerden biridir.

Hiya: Pazarda en çok kullanılan spam engelleme araçlarından biridir.

iPhone engellenen mesajlar nerede ?

Mesaj engellemeyi yukarıda sayılan numara engelleme uygulamaları üzerinden değil de cihazın kendi yazılımından yaparsanız engellenen mesajları göremezsiniz. iPhone’larda spam klasörü yoktur.

Dolayısıyla iPhone da engellenen mesajları görmek için engellemeyi numara engelleme uygulaması ile yapmanız gerekir, aksi takdirde göremezsiniz.

Ayrıca Bakınız: Numaranın Kime Ait Olduğunu Öğrenme Programı İndir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>