iPhone 8 numara engelleme

İPhone 8 ve İPhone 8 plus numara engelleme işlemlerinin nasıl yapıldığı resimli şekilde aşağıda anlatılmaktadır. Makalemizde ayrıca gizli numara engelleme ve engellenen numaraların engelini kaldırma konusunda da bilgi verilecektir.

Makalemizde iPhone kayıtlı olmayan numaraları engelleme işlemi de anlatılacaktır.
iPhone’lar kişilerin veri emniyetini ve özel hayatlarını önemseyen cihazlardır. Bu sebeple kullanıcıları rahatsız eden kişileri engellemek için cihazda menüler yer almaktadır.

iPhone 8 numara engelleme

Ayarlar menüsüne giriniz. Aşağıdaki resimde Ayarlar menüsünün sembolü kırmızı çizgiyle işaretlenmiştir.

iPhone 8 numara engelleme

Ayarlar menüsü epey uzun ve bol seçenekleri olan bir menüdür. Alt taraflarda yeşil renkli telefon şeklinde simgesi olan Telefon menüsüne giriniz.

iPhone 8 numara engelleme

Telefon menüsünün alt taraflarına inince Engellenen kişiler şeklinde bir menü göreceksiniz oraya basınız.

iPhone 8 numara engelleme

Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Daha önce herhangi bir numara engellemediğimiz için bu sayfa boş görünüyor. Engellemiş olsa idik engellenen numaralar burada olacaktı. Yeni bir numarayı engellemek için Yeni ekle ye basmak gerekmektedir.

iPhone 8 numara engelleme
Yeni ekle ye basınca karşınıza aşağıdaki sayfa çıkacaktır. Bu sayfa rehberde kayıtlı kişileriniz ve sizi arayan kişiler olacaktır. Listeden engelleyeceğiniz numarayı bulup üzerine dokunduğunuzda artık o numara Engellenen Kişiler sayfasına düşmüş olacaktır. Sizi arayamaz veya mesaj atamaz. Aslında arama yapar ama size ulaşması mümkün olmaz.

iPhone 8 numara engelleme
iPhone 8 gizli numara engelleme

Numarası engellenmiş olan kişi numarasını gizliye çevirip sizi arayabilir. Gizli numaraları engellemek için telefonunuzdan Ayarlar/Telefon yolundan ilerleyerek aşağıdaki sayfaya ulaşmanız gerekir.

iPhone 8 gizli numara engelleme

Bu sayfada Bilinmeyenleri Sessize Al sekmesini aktif ettiğinizde yani yeşil yaptığınızda artık gizli numaralar sizi rahatsız edemeyecektir. Gizli numaralar sizi aradığında telefonunuz çalmayacak sadece aşağıdaki gibi bir bildirim mesajı gelecektir.

iPhone 8 gizli numara engelleme
iPhone kayıtlı olmayan numaraları engelleme

Çoğu kişi engelleme işlemlerini rehberden yaptığı için rehberde kayıtlı olmayan numaraları engellemekte zorlanmaktadır.

Ayarlar/Telefon/Engellenen kişiler/Yeni ekle yolunu izlediğinizde karşınızda çıkan telefon listesinin en altında rehberinizdeki numaralara ilave olarak arama kaydına düşen numaralar da yer almaktadır. Yani bir numarayı engellemek için onu kaydetmenize gerek yoktur.

Öte yandan bir numara rehberimizde yoksa ve bizi daha evvelden aramamışsa nasıl engelleyeceğiz ? Bu durumda iPhone 8 cihazımıza bir uygulama yüklemek zorundayız. Piyasada bu konuda bize yardımcı oalcak ücretli ve ücretsi uygulamalar vardır.

TrueCaller uygulaması ücretsizdir ve gelen aramanın kimliğini ve spam olup olmadığını söyleme özelliğine sahiptir. Numara engelleme konusunda popüler uygulamalardandır.

RoboKiller uygulaması ise daha kapsamlı engelleme seçenekleri sunar ama ücretlidir. Reklam ve dolandırıcılık aramalarını, spam mesajlarını engellemede iyidir. İlk bir ay ücretsizdir. Bir ay boyunca kullanıp verdiğiniz paraya değip değmeyeceğine karar verebilirsiniz.

iPhone numara engelleme kaldırma

Ayarlar/Telefon/Engellenen kişiler yolundan ilerlediğinizde aşağıdaki sayfa ile karşılaşacaksınız. Engellenen numaranın engelini kaldırmak için hizasındaki ok işaretine basın ve silin. Engellenen kişiler sayfasından numara silinince artık sizi arayabilir hale gelecektir.

iPhone numara engelleme kaldırma
Yukarıda açıklanan hususlar İPhone 8 ve İPhone 8 plus için geçerli olmakla birlikte çoğu iPhone için de uygulanabilir duurmdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>