Rehber haric herkesi engelleme

Telefonumda rehber haric herkesi engellemek isterseniz bunu kullandığınız operatör üzerinden yapamazsınız. Çünkü Türk Telekom, Turkcell veya Vodafone gibi firmalar sizin rehberinizde hangi numaraların kayıtlı olduklarını bilemezler.

Numara engelleme seçenekleriniz şunlardır:

  • *253# yazıp mesaj atmak sadece numarası gizlenmiş aramaları engellemeyi sağlar.
  • Telefonlarda yer alan “Bilinmeyen numaraları engelle” seçeneği sadece gizlenmiş numaraları engellemeyi sağlar.
  • Engellenecek numarayı biliyorsanız cihazın telefon ayarlarına girerek numara engelleme yapabilirsiniz.
  • Bazı telefonlarda beyaz liste ve kara liste gibi özellikler vardır. Kara listeyi kullanarak sadece bildiğiniz numaraları engelleyebilirsiniz. Eğer üşenmeyip rehberinizdeki numaraları beyaz liste ye eklerseniz rehber haric herkesi engelleyebilirsiniz. Ama bu oldukça vakit alacak bir işlemdir.

En kısa yoldan rehber haric herkesi engellemek istiyorsanız bunun için uygulama indirmeniz gerekir.

Rehber haric herkesi engelleme

Eğer rehber dışındakileri engellemek istiyorsanız şu linkten numara engelleme uygulaması indiriniz. Numara engelleme uygulaması indirdiğinizde uygulamanın çalışması için bazı izinleri vermeniz gerekir.

Eğer önemli derecede güvenlik kaygılarınız var ise spam mesajlara ve rahatsız edici aramalara tahammül etmek pahasına uygulamayı indirmeyebilirsiniz. İndirilen uygulama telefonunuzda aşağıdaki yerlere erişecektir.

Rehber haric herkesi engelleme
Yukarıdaki uyarıda açıklandığı üzere yükleyeceğiniz uygulama sizin rehberinizdeki telefon numaralarını, sd kartınızdaki içeriği ve mesajlarınızı görebilecektir. Başka bir uygulama indirdiğinizde de aynısı olacaktır.

Uygulamayı indirdikten sonra sembolüne dokunarak giriniz.

Rehber haric herkesi engelleme

Uygulamayı açınca aşağıdaki ekran gelecektir. Daha fazla seçenek yazısına basınız.

Rehber haric herkesi engelleme
Aşağıdaki sayfa gelecektir. Ayarlar a basınız.

Rehber haric herkesi engelleme
Açılan sayfada Sadece rehberimden gelen aramalara izin ver i aktif ettiğinizde rehber dışındakilerin aramasını engellemiş olursunuz. Buna ilave olarak Özel numaraları blokla yı aktif ettiğinizde gizli numaralar da engellenmiş olacaktır.

Rehber haric herkesi engelleme
Sadece rehberimden gelen aramalara izin ver i aktif ettiğinizde aşağıdaki uyarı çıkacaktır.Tamam diyerek uyarıyı kapatabilirsiniz.

Rehber haric herkesi engelleme
Uygulamada Sadece rehberimden gelen mesajlara izin ver seçeneği de var. Bunu aktif ettiğinizde istenmeyen reklam mesajlarını engellemiş olursunuz.

Rehber haric herkesi engelleme
Sadece rehberimden gelen mesajlara izin ver i aktif ettiğinizde aşağıdaki uyarı çıkacaktır.
Uyarıda bu işlem için uygulamanın varsayılan mesajlaşma uygulaması olması gerektiği yer almaktadır.

Numarasi olmayan kisileri gizle ne demek ?

Numarasi olmayan kisiler dediği rehberde numarasını kaydetmedikleriniz kişiler demek değildir.

Numarasi olmayan kisiler, numarasını gizleyenlerdir. Teknik olarak numara olmadan kimse kimseyi arayamaz. Yani sizi arayan herkesin bir numarası vardır. Fakat bazıları numarasını sizin görmemeniz için gizlemeyi tercih ederler.

Numarası olmayan kişiler, telefonların yazılımlarında özel numara, bilinmeyen numara olarak da adlandırılırlar. iPhone’larda ise gizlenmiş numaralar arayınca “Arayan numara yok” şeklinde yazmaktadır.

Genel olarak numarasi olmayan kisileri yani gizli numaraları engellemeniz yararınıza olacaktır.

Telefon operatörünüze *253# yazıp mesaj atarak veya cihazınızda numarasi olmayan kisileri gizle yi aktif yaparak bu kişilerin aramalarını engellemeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>