iPhone arayan numara yok engelleme

iPhone arayan numara yok engelleme işlemi gayet basit yapılır. Bilinmeyenleri Sessize Al kısmını aktif edince gizli numaralar sizi aradığı zaman ses çıkmadığı için size rahatsızlık verememektedirler.

Bununla birlikte gizli numaraları otomatik olarak sessize almak bir engelleme işlemi değildir, operatörünüze talimat vererek numarası gizli kişilerin sizi aramasını engelleyebilirsiniz.

Fazla tercih edilmese de arayan numara yok engelleme işlemi iPhone’a yüklenen bir uygulama üzerinden de yapılabilmektedir. Bu çeşit engellemenin avantajı gizli numaraları engelleyebilmenin yanında rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme işleminin de yapılabilmesidir.

Arayan numara yok nedir ?

iPhone telefonlarda numarasını gizlemiş kişi aradığında ekranda arayan numara yok yazmaktadır.

Gizlenmiş numaralar cihaz yazılımları tarafından genellikle özel numara, bilinmeyen numara ve gizli numara şeklinde isimlendirilmiştir. iPhone’larda ise gizli numara arayınca ekranda arayan numara yok yazmaktadır.

iPhonelarda gizlenmiş numara arayınca ekranda arayan numara yok yazması İOS yazılımının Türkçe’ye özenli çevrilmemesi nedeniyledir.

iPhone arayan numara yok engelleme 1.YÖNTEM

Aslında bu tam olarak bir engelleme değildir. Çünkü arayan kişiye engel olunmamakta sadece aranan kişinin bu aramadan rahatsız olmaması sağlanmaktadır. Ancak kişinin rahatsız edilmemesi de yeterli bir konfordur.

Ayarlar a giriniz.

iPhone arayan numara yok engelleme

Ayarlar kısmındaki sekmelerden Telefon a basınız.

iPhone arayan numara yok engelleme
Gelen ekranda Bilinmeyenleri Sessize Al sekmesini aktif (yeşil) yapınız.Bunu yapınca gizli numaralar arayınca sessize alınır, son aramalarda gizli numaranın aradığı belli olur.

iPhone arayan numara yok engelleme
Eğer gizli numaraları değilde bilinen bir numarayı engellemek istiyorsanız Engellenen Kişiler e giriniz ve engellemeyi buradan yapınız.

iPhone arayan numara yok engelleme 2.YÖNTEM

Telefon operatörleri gizli numaraları engelleme işlemini abonelerinden ücret talep etmeksizin yerine getirmektedirler.

Vodafone

Vodafone üzerinden gizli numara engellemesi yapmak için telefonunuzun mesajlar bölülüme girerek GIZLI AC yazıp 7046 ya mesaj atmalısınız. Gün içinde gizli numara engelleme aktif olacaktır.

Eğer bu işlemi iptal etmek isterseniz GIZLI KAPAT yazıp 7046’ya mesaj atmalısınız.

Turkcell

Telefonun arama kısmına *253# yazıp arama yaparsanız Turkcell size gelen gizli numara aramalarını kapatır. Eğer #253# ü ararsanız gizli numara engelleme işlemi iptal olur.

Avea

Telefonun arama kısmına *253# yazıp arama yaparsanız gizli numara engelleme işlemi aktif olur. Yeniden *253# ü aramanız durumunda yeniden pasif olur.

iPhone arayan numara yok engelleme 3.YÖNTEM

Numarasını gizlemiş kişileri engellediğinizde eğer birisi sizi kafaya takarsa başka bir numaradan sizi arayıp rahatsız edebilir. Ayrıca reklam amaçlı sizi taciz edenler toplu engellemeye takılmamak için numarasını gizlemeden aramaktadırlar.

Bu nedenle telefonunuza İOS için uyumlu bir uygulama indirerek hem arayan numara yok şeklindeki aramalardan hem de tanımadığınız yabancı kişilerin aramalarından kurtulabilirsiniz.

Dünyada iPhone kullanıcıların en çok tercih ettikleri 3 numara engelleme uygulaması şunlardır:

  • Truecaller
  • RoboKiller
  • Hiya

Bu uygulamalardan birini yükleyerek hem arayan numara yok şeklindeki aramaları hem de şüpheli numaraları engelleyebilirsiniz. Özellikle iPhone kayıtlı olmayan numaraları engelleme işlemi için faydalıdır. Engellenen numara aradığında nasıl görürüm merak eden iPhone sahipleri bu yöntemi kullanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>