iPhone kişi, mesaj ve reklam engelleme

Para kazanma uğruna sizi spam reklama boğanlardan veya insanları rahatsız etmeyi meşgale edinenlerden sıkıldıysanız onları kolaylıkla engelleyebilirsiniz. iPhone telefonlarda reklam kapatma, kişi ve mesaj engelleme işlemleri aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

iPhone kişi engelleme

Reklam amaçlı arayanları veya artık aramasını istemediğiniz tanıdıklarınızı aşağıda tarif edildiği şekilde engelleyebilirsiniz.

Örneğin 444 4 444 numarasını engellemek istiyoruz. Son aramalardan bu numarayı buluyoruz. Numaranın bilgi sayfasına giriyoruz. Sayfanın alt taraflarında Bu arayanı engelle seçeneği vardır. Ona basıyoruz.

iPhone kişi engelleme
Bu arayanı engelle seçeneğine basınca Kişiyi Engelle ve Vazgeç seçenekleri sunulacaktır. Kişiyi Engelle ye basıyoruz ve o numara engelleniyor.

iPhone kişi engelleme

Engeli kaldırmak için telefonda o numarayı bulup bilgilerine girdikten sonra Engeli Kaldır a basmak gerekir.

iPhone kişi engelleme
iPhone mesaj engelleme

Mesaj engelleme yapmak için engellenecek mesajı açıyoruz. Örneğin Süperonline nın mesaj atmasını istemiyoruz. Engelleme yapmak için Süperonline dan gelen mesajı açıyoruz, aşağıdaki resimde görülen simgeye basıyoruz.

iPhone mesaj engelleme
Üç tane seçenek çıkıyor. Bilgi simgesine basıyoruz.

iPhone mesaj engelleme
Aşağıdaki sayfa gelecektir. Aşağıdaki resimde ok ile gösterilen simgeye basıyoruz.

iPhone mesaj engelleme
Açılan sayfada Bu arayanı engelle ye basıyoruz.

iPhone mesaj engelleme
Ardından Kişiyi Engelle diyoruz.

iPhone mesaj engelleme
Böylece o kişi veya firma bize artık mesaj atamayacak.

İphone’larda engellenen mesajlar nerede ?

İphone telefonlarda mesaj engelleme yapsanız dahi mesajlar sizin telefonunuza ulaşmaktadır. Fakat normal mesajların olduğu yere değil de Mesajlar klasörünün Engellenen Mesajlar kısmına gitmektedir.

İphone engellenen mesajlar nerede
Bu mesajlara ulaşmak için Ayarlar/Mesajlar/Engellenen Mesajlar yolunu izlemelisiniz.

iPhone rehberde kayıtlı olmayan kişilerin mesajlarını engelleme

Reklam mesajlarını tek tek engellemek bir işkencedir. Ayrıca her seferinde yeni numaralardan mesaj atmaktadırlar. Bunları toptan engellemek için rehberde kayıtlı olmayan numaraların mesaj atmasını engellemeliyiz.

Aşağıdaki adımları uyguluyoruz:

Öncelikle telefonun Ayarlar kısmına giriyoruz. Sayfada biraz aşağıya inince Mesajlar sekmesini göreceksiniz, ona basıyoruz.

iPhone istenmeyen mesaj engelleme

Mesajlar kısmında Mesaj Filtreleme başlığı altında Bilinmeyenleri Filtrele seçeneği olacaktır. Onu aktif yapıyoruz. Yani butonunu yeşil yapıyoruz.

iPhone istenmeyen mesaj engelleme
Aslında Bilinmeyenleri Filtrele yi aktif yapınca istenmeyen mesajlar yine de telefonumuza geliyor. Ama geldiğinden haberimiz olmaksızın Engellenen Mesajlar bölümüne düşüyor.

Daha sonra engellediklerimizden önemli bir mesaj gelmiş mi diye kontrol etmek istersek Ayarlar/Mesajlar/Engellenen Mesajlar yolunu izleyerek engellediğimiz mesajlara ulaşıyoruz.

iPhone’larda çıkan reklamları engelleme

iPhone’larda Safari tarayısı üzerinden internete girdiğimizde yığınla reklamla karşılaşmaktayız. Eğer telefonumuz jailbreakli ise bunlardan temelli kurtulabiliriz.
Bunun için telefonumuza uygulama kurmamız gerekiyor. İşlem aşamaları aşağıdaki videoda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>