Sony Xperia C5 ultra numara engelleme

Sony Xperia C5 ultra numara engelleme işlemlerini etkili bir şekilde yapabilmek için bir uygulama kullanmanız gerekir. Telefonun kendisinde bulunan arama seçenekleri sadece sizi arayan numaraları tümüyle engellemeyi veya sizin herhangi bir numarayı arayamamanızı sağlamaktadır.

Telefonu küçük bir çocuğa verdiğinizde yanlışlıkla bir yeri aramasını veya bir yerden telefon geldiğinde açmasını engellemek için Sony Xperia C5 ultra nın numara engelleme seçenekleri yeterli olabilir ama daha teferruatlı engelleme işlemleri uygulama ile yapılmaktadır.

 Sony Xperia C5 ultra arama engelleme (Uygulama yüklemeden)

  • Ana sayfada iken Icn sony home apptray normal simgesine basınız.
  • Ayarlar a oradan da Çağrı menüsüne giriniz.
  • Çağrı menüsündeki seçeneklerden Çağrı Engelleme seçeneğine basınız.
  • Çağrı engelleme’yi etkinleştirmek için parola girmeniz gerekir. Daha önce parola girmediyseniz girdiğiniz rakamlar parolanız olacaktır. Daha önce parola girdiyseniz yine aynısını girmelisiniz.
  • Parolayı girince Aç  a basınız.

Sony Xperia C5 ultra numara engelleme (Uygulama ile)

Piyasada numara engelleme için kullanılan birkaç ücretli uygulama vardır. Fakat ücretsiz uygulamalar da iş gördüğü için ücretsiz olan Calls Blacklist uygulamasını kullanabilirsiniz. Ücretsizdir fakat reklam içermektedir.

Calls Blacklist uygulamasını indirip açınca aşağıdaki sayfa ile karşılaşacaksınız. Uygulamada Kara Liste menüsü vardır. Engellemeyi Kara Liste menüsünden yapıyoruz.

.

Sony xperia m5 numara engelleme

Calls Blacklist uygulamasında mesajları ve aramaları ayrı ayrı engellemek mümkündür. Eğer engellenen numara hem arayamasın hem de mesaj atamasın isterseniz her iki sekmeyi de aktif etmeniz gerekmektedir.

Bir numarayı engellemek için Kara Liste sayfasının sağ alt köşesinde bulunan artı şeklindeki sembolüne basıyoruz. Sony xperia m5 numara engelleme
Karşımıza aşağıdaki sayfa çıkacaktır. Numarayı ezbere biliyorsak Numarayı gir e basıyoruz. Numarayı ezbere bilmiyorsak diğer seçenekleri de girebiliriz.

Sony xperia m5 numara engellemeNumarayı gir e basınca aşağıdaki sayfa gelecektir. Numarayı yazıp tik işaretini işaretliyoruz.

Sony xperia m5 numara engelleme
Numara engellenince Kara Liste sayfasında aşağıdaki gibi listelenecektir. Listeden silince engelleme kalkacaktır.

Sony xperia m5 numara engelleme
Sony Xperia C5 ultra numara engelleme kaldırma

Engelleme kaldırmak için numarayı Kara Liste’den silmek gerekir. Numaraya dokunup sil diyoruz.

Sony xperia m5 numara engelleme

 

Sony Xperia C5 ultra mesaj engelleme

Mesaj engellemeyi aktif edince uygulama size aşağıdaki mesajı gösterecektir. Uygulama üzerinden mesaj engelleme yapabilmek için varsayılan mesaj uygulamasının bu uygulama olması gerekmektedir. Bunun anlamı, aynı zamanda uygulamanın sizin mesajlarınıza erişme izninin olmasıdır.

Sony xperia m4 aqua mesaj engelleme

Devam et e basıyoruz.

Sony xperia m4 aqua mesaj engelleme

Başka bir onay mesajı gelir. Ona da Evet diyoruz.

Calls Blacklist uygulamasının başka numara engelleme seçenekleri de vardır. Bu seçeneklere ulaşmak için ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta sembolüne basıyoruz.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Çıkan seçeneklerden Ayarlar a basıyoruz.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Gelen sayfada Engelleme seçeneğine basıyoruz.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Engelleme menüsündeki seçeneklerden bazıları aşağıdaki şekildedir. Mesela gizli numaralar veya Bilinmeyen numaralar (Rehberde kayıtlı olmayan numaralar) ı engellemek için burayı kullanabilirsiniz.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Sony xperia c4 modelinde de numara engelleme bu şekilde yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>