Gittigidiyor sms engelleme

Gittigidiyor ülkemizin başarılı e ticaret sitelerinden birisi fakat bir kere bulaştınız mı sürekli size mesaj gönderiyor. Bu istenmeyen mesajları engelleyebilirsiniz.

Gittigidiyor sms engelleme

Aşağıdaki adımları uyguladığınızda Gittigidiyor sms’leri artık size gelmeyecektir. Gittigidiyor sms iptal işlemi İYS üzerinden yapılmaktadır.

İYS İleti Yönetim Sistemi’nin kısaltılmışı olup Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği bir sistemdir. İYS ile size sms gönderecek firmaları belirleyebiliyorsunuz.

Aşağıdaki anlatımı daha önce hiç İYS’ye giriş yapmayanlar için sıfırdan anlatıyorum. İlk girişte Yeni iletişim adresi ekle işlemi yapılmaktadır. Sonraki sefer girişlerde buna ihtiyaç duymayacağınız için işlemler daha kısa sürmektedir.

Anlatıma başlıyorum:

İlk olarak e-devlet e giriyoruz. Google’a e devlet yazarak veya arama çubuğuna turkiye.gov.tr ye basarak e devlet in ana sayfasına girebilirsiniz. Kendi hesabınıza girmek için aşağıdaki resimde ok ile gösterilen sayfanın sağ üst köşesindeki Giriş Yap butonuna basıyoruz.

Reklam mesajlarını engelleme e-devlet

Aşağıdaki sayfa gelecektir. TC kimlik numarası ve e devlet şifresini yazıp Giriş Yap butonuna basıyoruz. Daha önceden e devlete giriş yapmadıysanız ve şifrenizi bilmiyorsanız, şifrelerin postane şubelerinden cüzi bir ücretle verildiğini belirteyim.

Reklam mesajlarını engelleme e-devlet

E devlet e giriş yapınca sayfanın ortasına bir arama kutusu olduğunu göreceksiniz. Buraya ileti yönetim sistemi yazınca altta İleti yönetim sistemi (Ticaret bakanlığı) şeklinde bir seçenek çıkacaktır. Ona basıyoruz.

Reklam mesajlarını engelleme e-devlet

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi sayfası açılır. Daha önceden buraya girmediysek, ilk defa giriyorsak işlem yapabilmek için öncelikle profil oluşturmamız gerekmektedir. Bunu da Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Yeni İletişim Adresi Ekle butonuna basarak yapabiliriz.

Reklam mesajlarını engelleme e-devlet

Açılan sayfada yapmanız gereken şey. Formun altındaki kutucuğa tik atıp adınızı ve telefon numaranızı kutucuklara yazdıktan sonra DEVAM ET e basmak.

Reklam mesajlarını engelleme e-devlet

Sonraki sayfa açıldığında verdiğiniz telefon numaranıza gelen doğrulama kodunu girip Doğrula butonuna basmanız gerekir.

Reklam mesajlarını engelleme e-devlet

Sonraki sayfada “İletişim adresiniz başarıyla kaydedilmiştir” şeklinde mesaj gelir. Bu sayfanın sağ üst köşesinde yer alan İletişim Adresi Listesi butonuna basıyoruz.

Reklam mesajlarını engelleme e-devlet

Sonraki sayfada iletişim adresimizin hizasında bulunan Onayları Yönet butonuna basıyoruz.

Reklam mesajlarını engelleme e-devlet

Bu işlemleri yaptıktan sonra karşınıza İzinlerim sayfası gelecektir. İzinlerim sayfasında size sms gönderen firmalar listelenir. Listeden Gittigidiyor u buluyoruz ve Onay butonuna basıyoruz.

Gittigidiyor sms engelleme

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bende Gittigidiyor’un sms göndermesi aktif, sesli araması ise pasif. Mesaj izni yazan yeri pasif yapıp KAYDET’e bastığım zaman Gittigidiyor sms’lerinin gelmesini engellemiş olacağım.

Gittigidiyor sms engelleme

KAYDET’e bastıktan sonra listede Gittigidiyor’un karşısında RET yazacaktır.

Gittigidiyor sms engelleme

Bu engelleme işlemini yaptıktan 3 iş günü sonra engelleme işlemi gerçekleşecektir. Bu listede olmamakla birlikte size mesaj gönderen firmalar var ise bunun çaresini Numarasız mesajları engelleme yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>