Numaramı bilinmeyen numaralara kapatma

Numaramı bilinmeyen numaralara kapatmak istiyorum diyorsanız bunun nasıl yapılacağını aşağıda anlatacağım.

Bilinmeyen numaradan kasıt gizli numara ise bir çok telefon modelinde gizli numara engelleme seçeneği mevcuttur. Ayrıca telefon operatörü üzerinden de bu işlem ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Eğer bilinmeyen numaradan kasıt, arayan numaranın gözükmemesi değilde rehberde olmayan, bizim tanımadığımız yabancı bir numara olması ise telefon operatörü üzerinden rehberde olmayan numaraların toplu olarak engellenmesi işlemi yapılamamaktadır.

Çünkü telefon operatörlerinin bizim telefon rehberimize erişimleri bulunmamaktadır.

Bazı telefonların yazılımı rehberde olmayan numaraların engellenmesi veya beyaz liste oluşturup sadece belli numaraların aramasına izin verilmesi gibi işlemlere olanak tanımaktadır.

Ancak çoğunda bu özellik bulunmamakta olup bu takdirde rehberde olmayan numaraların engellenmesi için numara engelleme uygulaması yüklemek gerekmektedir.

Numara engelleme uygulamalarının çoğu ücretsizdir ve sizi taciz eden reklam mesajlarını ve tanımadığınız kişilerin rastgele veya art niyetli aramalarını filtrelemede etkilidir.

Telefon operatörü üzerinden gizli numara engelleme işlemi nasıl yapılır ?

Telefon operatörü üzerinde bilinmeyen numaraların aramasını engelleme (gizli numaraların engellenmesi) işlemi hem çok kolay hem de ücretsizdir.

Aşağıda her bir telefon operatörü için gizli numara engelleme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Turkcell, PTTCell, Türk Telekom bilinmeyen numaralara kapatma

Telefonun arama kısmına geliyoruz ve *253# yazarak arama yapıyoruz. İşlem sadece bu kadar. Size bir uyarı mesajı gelecektir. Bundan sonra bilinmeyen numaralar sizi aradığında aramaları meşgule düşecek ve sizin telefonunuz çalmayacaktır.

Numaramı bilinmeyen numaralara kapatma

Bilinmeyen numaralar ev telefonlarının da kabusudur. Türk Telekom ev telefonu abonelerine de aynı hizmeti sunmaktadır. Ev telefonunuzdan *253# yazıp arama yaptığınızda bilinmeyen (gizli) numaralar artık sizi arayamayacaktır.

Eğer bir süre sonra bilinmeyen numaralara kapatma işlemini iptal etmek isterseniz *253# yazarak arama yapmanız yeterlidir.

Vodafone bilinmeyen numaralara kapatma

Vodafone kullanıyorsanız bilinmeyen numaralara kapatma işlemi için telefonunuzun Mesajlar bölümüne girip GIZLI_AC yazarak 7046‘ya göndermeniz gerekir.

Numaramı bilinmeyen numaralara kapatma
Bu işlemi iptal etmek isterseniz telefonunuzun Mesajlar bölümüne girip GIZLI_KAPAT yazarak 7046‘ya göndermeniz gerekir.

Uygulama üzerinden numaranızı bilinmeyen numaralara kapatma işlemi

İster numarasını gizleyerek arasın, isterse gizlemeye gerek görmeden her seferinde farklı numara ile arasın sahtekarlar, reklamcılar ve sapıklar sizi rahatsız etmenin bir yolunu bulacaklardır. Her seferinde tek tek numara engelleme ile bunlarla başa çıkamazsınız.

Eğer rahatsız edici aramalardan ve mesajlardan bıktıysanız ve telefonunuzda da rehberde olmayan kişileri engelleme seçeneği yok ise Calls Blacklist uygulamasını yükleyerek bunlardan kurtulabilirsiniz.

Uygulamanın engelleme seçeneklerine ulaşmak için sağ üst köşedeki üç nokta sembolüne basınız.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Ufak bir menü listesi çıkar. Ayarlar a basınız.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Aşağıdaki sayfa çıkacaktır.Engelleme ye basınız.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Birkaç tane engelleme seçeneği gelecektir. Rehberinizde kayıtlı olmayanları engellemek için Bilinmeyen numaralara tik atabilirsiniz. Gizli numaraları engellemeniz de faydalı olur.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>