Vestel Venüs e3 numara engelleme

2017 yılı Eylül ayında hayatımıza giren Vestel Venüs e3 de numara engelleme işlemleri ücretsiz bir uygulama üzerinden yapılmaktadır. Şimdilerde 700-800 TL bandında satılan bu telefonda detaylı şekilde numara veya mesaj engelleme işlemlerinin yapılamaması cihazın bir eksisi olarak görünebilir ama bu dezavantaj uygulama ile telefi edilmektedir.

Vestel Venüs e3 numara engelleme nasıl yapılır ?

Piyasada sorunsuz çalışan ve ücret gerektirmeden yüklenilebilen birkaç uygulama vardır. Bunlardan biri Calls Blacklist uygulamasıdır. Uygulamayı yükleyip açınca aşağıdaki ekran karşımıza çıkacaktır.

Sony xperia m5 numara engelleme

Uygulamayı genel olarak tanıtacak olursak başlıca üç menüsü vardır. Kara liste menüsü adından da anlaşıldığı üzere engelleme işlemlerinin yapıldığı ve engellenen numaraların listelendiği bölümdür.

Günlük bölümü ise engellenen numaralardan gelen mesaj ve arama kayıtlarının tutulduğu yerdir. İnsanlar genellikle bir numarayı engellediklerinde o numara aramış mı mesaj atmış mı merak ederler, ayrıca lüzumlu bir numarayı yanlışlıkla engelleme ihtimalini de düşünürler. Günlük bölümüne girerek bunları kontrol etmek mümkündür.

Program menüsü ise engellemenin hangi zaman dilimlerinde geçerli olacağını ayarlamak içindir. Birini 7/24 engelleyebileceğiniz gibi sadece bazı gün veya saatlerde de engelleyebilirsiniz. Hafta sonu patronu engellemek veya sinemaya gidince aranmayı engellemek gibi şeyler için mesela.

Calls Blacklist uygulaması arama engelleme ve SMS engelleme seçeneklerini ayrı ayrı sunmaktadır. Yani birinin aramasını engelleyip SMS atmasını serbest bırakabilirsiniz veya tersini yapabilirsiniz.

Calls Blacklist uygulamasında bir numarayı engellemek için uygulamaya girdikten sonra Kara Liste kısmına girip aşağıdaki resimde gösterilen artı işaretine basıyoruz.

 

Sony xperia m5 numara engelleme
Numara engelleme seçenekleri çıkacaktır. Bir numarayı rehberden, gelen mesajlardan, arama kaydından bulup engelleyebilirsiniz veya engellenecek numarayı aklınızda tutuyorsanız Numarayı gir e basıp numarayı yazmak suretiyle engelleyebilirsiniz.

Toplu engelleme için ise şununla başlıyor seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Yurt dışı aramaları, 850 li aramaları ve sabit telefonlardan gelen reklam aramalarını bu şekilde engelleyebilirsiniz.

Sony xperia m5 numara engellemeŞimdi bir tane örnek yapalım, Numarayı Gir e bastıktan sonra bir tane numara sallıyoruz. Numarayı yazında aşağıdaki resimde gösterilen tik işaretine basıyoruz.

Sony xperia m5 numara engelleme
İşlem tamamdır, numara engellendi. Kara liste menüsünde listelenecektir.

Sony xperia m5 numara engelleme
Vestel Venüs e3 numara engelleme kaldırma

Diyelim ki engellediğimiz numara artık bizi arayabilsin istiyoruz. O halde Kara Liste kısmına giriyoruz ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi numarayı siliyoruz. Artık o kişi bizi arayabilecektir.

Sony xperia m5 numara engelleme

 

Vestel Venüs e3 mesaj engelleme

Calls Blacklist uygulamasının mesaj engelleme ve numara engelleme işlemlerini ayrı ayrı yerine getirmeye imkan sunduğunu belirtmiştir. Reklam mesajlarını veya gıcık olduğunuz kişilerin mesajlarını engellemek için Kara Liste kısmında yer alan SMS sekmesini aktif etmek gerekir.

Böylece engelli listesinde yer alan numaralar mesaj atamayacaktır. Ancak SMS engellemeyi aktifleştirmek istediğinizde aşağıdaki uyarı mesajı gelecektir.

Sony xperia m4 aqua mesaj engelleme

Yukarıdaki mesaj özetle mesaj engellemesinin aktifleşmesi için varsayılan SMS uygulamasının Calls Blacklist uygulaması olması gerektiği anlatılmaktadır. Bunda sizce bir sorun yok ise Devam ET deyiniz.

Sony xperia m4 aqua mesaj engelleme

Bir mesaj daha gelecektir ona da EVET diyoruz. Böylelikle Vestel Venüs e3 mesaj engelleme aktif oluyor.

Mesaj engelleme yapılacak numaraları Kara Liste kısmından ekleyebilirsiniz.

Calls Blacklist uygulamasındaki diğer numara/mesaj engelleme seçenekleri

Uygulamanın engelleme seçenekleri yukarıda anlatılanla sınırlı değildir. Örneğin numarasını bilmediğiniz kişilerden/firmalardan gelen reklam mesajlarını veya gizli numaraları da uygulama üzerinden engelleyebilirsiniz.

Ekstra engelleme seçenekleri için sağ üst köşedeki üç nokta sembolüne basınız.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Ufak bir menü listesi çıkar. Ayarlar a basınız.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Aşağıdaki sayfa çıkacaktır.Engelleme ye basınız.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

Birkaç tane engelleme seçeneği gelecektir. Rehberinizde kayıtlı olmayanları engellemek için Bilinmeyen numaralara tik atabilirsiniz. Gizli numaraları engellemeniz de faydalı olur.

Telefonu yabancı numaralara kapatma Samsung

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>