Xiaomi numara engelleme

Xiaomi telefonlarda numara ve mesaj engelleme özelliği bulunmaktadır. Bir numarayı engellediğiniz zaman sizi aradığında ulaşamayacaktır, mesaj atmak istese size mesajı gelmeyecektir.

Xiaomi numara engelleme işlemleri resimli şekilde aşağıda anlatılmaktadır.

Xiaomi numara engelleme

Telefon simgesine basarak arama yaptığımız yere giriyoruz. Bu bölümde son aramalar listelenmektedir. Sağ üst köşede üç nokta sembolü vardır. Ona basınca Ayarlar seçeneğinin de olduğu bir seçenek penceresi açılacaktır.

Xiaomi numara engelleme

Ayarlar seçeneğine basıyoruz.

Xiaomi numara engelleme

Ayarlar sayfası aşağıdaki resimdeki gibidir. Engellenen numaralar seçeneğine basıyoruz.

Xiaomi numara engelleme

Engellenen numaralar sayfasında engellediğimiz numaralar listelenir. Ama aynı zamanda burası numara engelleme yapabileceğimiz bir yerdir. Bir numarayı engellemek için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi numara ekle seçeneğine basıyoruz. Numarasını gizlemiş kişileri toptan engellemek içinse Bilinmeyen numaralar seçeneğini aktifleştiriyoruz.

xiaomi mi note 10 lite

Numara ekle ye basınca numara girmemiz için bir pencere açılır. Oraya numarayı girdikten sonra Engelle ye basıyoruz.

xiaomi mi note 10 lite

Xiaomi numara engelleme kaldırma

Eğer engellediğimiz bir numaranın engelleni kaldırmak istersek numarayı engellerken ki takip ettiğimiz yolu izliyoruz (yukarıda tarif edildiği için yeniden anlatmıyorum) ve Engellenen numaralar sayfasına geliyoruz. O sayfada engellediğimiz numara listelenecektir. Numaranın hizasındaki çarpı işaretine basınca o numaranın engeli kalkacaktır.

Xiaomi telefonunuzda engellenen numaranın aradığını görmek istiyorum diyorsanız;

Diyelim ki bir numarayı engellediniz ama aradığını görmek istiyorsunuz,

Bazı Xiaomi modellerinde bu mümkün, bazılarında ise bu mümkün değil. Yani modeline göre değişmektedir.

Yukarıda anlatılan modelde engellenen arama bildirimleri diye bir şey olmadığı için engellediğiniz kişi ararsa o size ulaşamaz, aynı zamanda siz de onun aradığından haberiniz olmaz.

Eğer sizin Xiaomi modelinizde de engellenen kişiler arayınca gözükmüyorsa ve Engellenen numaralar sayfasında engelleme bildirimleri yoksa engellediğiniz kişinin arama kaydını tutabilmeniz için onu bir numara engelleme uygulaması üzerinden engellemiş olmanız gerekir.

Piyasada ücretsiz veya ücretli olarak bulunan numara engelleme uygulamaları size bu tür özellikleri sağlamaktadırlar.

Bazı Xiaomi modellerinde ise engelleyen kişi aradığında görmeniz mümkün. Xiaomi telefonlarda farklı farklı yazılım kullanılmakta ayrıca her güncellemede yazılıma ilave yapılmaktadır. Bazı Xiaomi modellerinde Engellenen numaralar veya muadili bir sayfaya girerek engelleme bildirimlerini açıp kapatabilmektesiniz.

Bazıları da engellenen numaranın aradığını görmek istemiyorum diye şikayet ediyorlar, onlar engelleme bildirimlerini kapatarak bundan kurtulabilirler.

Huawei mesaj engelleme

Söz konusu bilinen bir numara ise o numarayı engellediğiniz zaman otomatik olarak mesaj atması da engellenmektedir. Yani mesaj engellemek için ekstradan yapacağınız bir şey bulunmamaktadır.

Bu şu anlama da gelmektedir. Bir numara sadece arasın, mesaj atmasın, veya mesaj atabilsin ama arayamasın deme şansınız yoktur.

Xiaomi’lern mesaj engelleme konusunda bir sıkıntısı da numarası olmayan mesajları engelleme olanağı olmamaktadır. Çünkü size mesaj numara ile gelmemekte sadece mesajda B li kod yazmaktadır.

Bu tür mesajlarla başa çıkmak için ya e-devlet üzerinden bazı firmaları engellemek suretiyle en azından spam mesajların bazılarından kurtulabilirsiniz veya Numarasız mesajları engelleme başlıklı yazımızda bahsedilen yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>